który trafił na Podlasie w latach 80 XIX wieku. Jako dwudziestoletni młodzieniec ożenił się z Heleną Kruzensztern, córką senatora Aleksandra Kruzenszterna. Helena, w wianie do zawartego w 1887 małżeństwa, wniosła duży majątek Rafałówka, pod Zabłudowem.
Po wybuchu rewolucji październikowej, Kawelin wraz z rodziną uciekł do Nicei we Francji. Po I wojnie światowej wrócił do Polski już bez żony i osiadł w swoim drugim majątku – w Majówce. Legenda głosi, że Majówkę przyznało pułkownikowi młode państwo polskie w dowód wdzięczności za uratowanie życia Józefowi Piłsudskiemu. W okresie międzywojennym, Mikołaj Kawelin ożenił się powtórnie i z żoną Olgą, pomieszkiwał w Majówce. Posiadał także wykupiony apartament w białostockim hotelu Ritz, gdzie brylował na urządzanych tam przyjęciach. Pułkownik Kawelin znany był z sumiastych wąsów i legendarnej wręcz brzydoty. Z uwagi na to, jego imieniem białostoczanie ochrzcili stworzony w 1936 pomnik psa Kawelina, zrekonstruowany w 2005 roku. Uważano wtedy, że ten radiowej urody pies ma wiele wspólnego z Kawelinem – jest do niego bardzo podobny. Gdy pułkownik dowiedział się, że tak ludzie nazywają ten pomnik, podobno śmiał się przez wiele godzin.
To pokazuje, że Mikołaj Kawelin nie tylko miał dystans do siebie, ale do życia ogółem. Jego zabawne wybryki krążą po Białymstoku do dziś. Potrafił na przykład pod sławnym hotelem „Ritz” zamówić wszystkie dostępne dorożki, przez co inni goście musieli wracać piechotą. Do jednej dorożki wsiadł on sam, w drugiej zostawił kapelusz, w trzeciej płaszcz, w czwartej rękawiczki. Pewnego razu Kawelin wjechał do hotelu… konno. A następnie podjechał do baru i poprosił o dwa kieliszki szampana. Dla siebie i dla konia.
Życie sportowe Białegostoku kręciło się także wokół Kawelina. Kawelin w 1905 roku zorganizował w Białymstoku pierwszy rajd rowerowy i rajdy te odbywały się już cyklicznie aż do II wojny światowej. Oprócz tego, był pierwszym prezesem Jagielloni Białystok. We wrześniu 1939 roku Kawelin musiał znowu uciekać przed bolszewikami. Udał się do Warszawy. W lipcu 1944 roku wycofujący się Niemcy zabrali ze sobą „psa Kawelina”, przekonani, że jest to bardzo cenny dla polskiego dziedzictwa pomnik. Podobno dokładnie tego samego dnia Mikołaj Kawelin zmarł w wieku 79 lat…
Grób Mikołaja Kawelina można odwiedzić na cmentarzu Prawosławnym w Warszawie.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.